Beynimizin Şaşırtmacaları

Beynimiz bizi çoğu kez şaşırtır. Bazen çalışma sistemi hiç de sandığımız gibi değildir çünkü. Bizi yanıltan gözlerimiz mi, beynimiz mi? Yoksa ikisi de birer işbirlikçi mi?

Paralel mi, değil mi?

Şekildeki çizgiler paralel mi, değil mi?
İnanması güç ama şekildeki aynı doğrultudaki tüm çizgiler birbirine paralel. Yani bizim gördüğümüz gibi dalgalar ya da orta kısımda bir bombe mevcut değil. Bunun sebebi de, minik siyah ve beyaz karelerin büyük karelerin içine zekice konumlandırılması. Dikkat ederseniz küçük siyah kareler komşu siyah karelere yakın gelecek şekilde köşelere, küçük beyaz kareler de komşu beyaz karelere yakın gelecek şekilde köşelere yerleştirilmiş.
Gözlerimiz ve beynimiz, küçük karelerle büyük kareleri birbirinden ayıran çizgi arasındaki minik boşluğa dikkatini yoğunlaştırır. Bu da kareler arasında bazı tümsekler varmış gibi görmemize neden olur. Beynimiz tümsekleri birleştirerek tüm şekli dalgalı ve birbirine paralel olmayan çizgiler olarak algılamamızı sağlar.

Resimdeki kim?

Şeklin orta kısmında yer alan 4 lacivert noktaya 30 saniye boyunca bakın. Daha sonra açık renk bir zemine, mesela duvara bakın. Ne görüyorsunuz? Muhtemelen sakallı bir adam yüzü göreceksiniz. Beyaz bir duvara baktıysanız, imaj olduğundan büyük görünür.
Bir şekildeki beyaz parlak kısımlara uzun süre bakmak, gözün retina kısmındaki ışığa duyarlı bazı detektörleri yorar. Gözlerimizi kapattığımızda ya da beyaz bir duvara baktığımızdaysa art-imajı görürüz. Yani bu kez ilk resimdeki beyaz bölgeler siyah, siyah bölgeler beyaz olarak görünür.

Karelerin rengi

Şekildeki küpün üst yüzeyinin merkezindeki kareyle yan yüzünün merkezindeki kare hangi renklerde sizce?
Üst yüzeyin merkezindeki kareyi kahverengi, yan yüzeyi merkezindeki kareyi de turuncu olarak gördünüz, öyle değil mi? Aslındaki her iki kare birbirinin aynı. Bu iki kareyi açıkta bırakacak şekilde diğer kareleri kapatırsanız haklı olduğumuzu göreceksiniz.
Peki, birbirinin aynı olan iki kareyi neden farklı renklerde algıladık?
Beynimiz bazen var olanı değil, yararlı olanı görmeye meyillidir. Görme sistemimiz öyle zekidir ki, gölgede kalan kısımların renginin değişmiş olması gerektiğini hesaba katarak onu da diğerlerine adapte eder ve farklı renkte algılar. Bu küpte de gölgede kalan yan kısımdaki tüm karelerin rengini farklı olarak görür. Çünkü deneyimlerine dayanarak kahverenginin gölgede ne renk göründüğünü düşünür.

Reklamlar
Explore posts in the same categories: 1

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: