Süper Bir Beyin: Hakan Mengüç

Hakan Mengüç’ü ilk Facebook Sınırsız Güç grubu ile tanıdım. Yazı ve videolarını takip ettim. Farklı bir stili vardı, yaratıcıydı belli ki bu konularda doğuştan gelen bir yeteneği vardı.  Onun hakkında bir şeyler yazmak istiyordum ama bir türlü fırsat olmuyordu. En sonunda, 19 saatlik konuşmasını 4 günde hafızaya aldığını ve bir günde 500 kelime İngilizce öğrendiğini anlatan yazısını okuyunca bu kişiyi yazmalıyım artık dedim. (Linki sayfanın aşağısında) Ülkemizdeki dehalardan herkes haberdar olsun.

Kendisinin hayat hikayesini inceledim, insanların onun hakkında yaptığı yorumları okudum ve bu yaşında bu kadar çok şeyi nasıl yapabildiğine şaşırdım. Kendisini takip eden 6 kişiye yakın kaliteli bir izleyici kitlesi var.

Kendisi yaşam koçluğu yapıyor. Üniversite hocalarından fabrika işçilerine kadar bir çok kesimle çalışmış. Şirketlere koçluk yapmış. Sporculara koçluk yapmış, koçluk yaptığı sporculardan bazıları alanında birincilik kazanmış.

Türkiye’nin neredeyse yarısını gezmiş.

Ayrıca bir tiyatrocu, iki arkadaşı ile birlikte Bursa Tiyatro atölyesini kurmuşlar ve festivallerde oynamışlar.

Yazarlığı da var, tiyatro oyunları yazmış, Bilgesu Erenus ile ortak bir yazım çalışmasında bulunmuş. Yaratıcı yazarlık eğitimlerine katılmış, dersler vermiş.

Hint felsefesi, Uzak doğu felsefeleri (Tao, Zen) üzerine çalışmalar yapmış, bu konuda eğitim çalışmaları düzenlemiş.

Bunun dışında müzisyen, TRT sanatçılarının korolarında çalmaktan tutunda, Hint Müziği, Jazz müziği yapmış ve çeşitli gruplarda çalmış. Yerel Gündem’de gençlik gruplarını yönetmiş

Psikoloji çalışmaları da bir hayli fazla, daha 16 yaşındayken Sigmund Frued’un o karışık eseri Günlük Yaşamın Psikopatolojisi kitabını okumuş. Profesyonel olarak hipnoz uygulamaları yapmış. Sertifikalı NLP eğitmeni olmuş ve bunun gibi bir çok konuda uzmanlık kazanmış.

Yaratıcılık atölyesinden tutunda, Topluluk Önünde konuşma eğitimine kadar bir çok eğitim geliştirmiş ve hepsini kendisi oluşturmuş.

Yani karşımızda (en azından benim düşüncemle) gerçekten takdir etmemiz gereken biri var ve onun dehasından yararlanmalıyız.

Bu arada tatilden döndükten sonra kendisi ile birebir röportaj yapmayı planlıyorum. Bu röportajıda sizlerle paylaşacağım.

Yazısının linki: http://hakanmenguc.org/bir_gunde_500_ingilizce_kelime_nasil_ogrendim/

Biyografisi: www.google.com/profiles/hakanmenguc

hakanmengucfacebook

resmi

Reklamlar
Explore posts in the same categories: Türk Dahiler

Etiketler: , , ,

You can comment below, or link to this permanent URL from your own site.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: