Harvard Üniversitesini Birincilikle Bitiren Vedat Yeğinsü

Can Vedat Yeğinsü

Can Vedat Yeğinsü

Dünyaca ünlü Harvard Üniversitesi’nde ilk kez bir Türk, okulu birincilikle bitirmesi dolaysıyla kürsüde konuşma yaptı. Can Vedat Yeğinsü, ABD Başkan adaylarından Barrack Obama’nın da yıllar önce aynı yerde konuştuğunu belirterek, “Şimdi o bu ülkeye bir umut imkanı sunuyor” dedi.

Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni birincilikle bitiren Can Yeğinsü, mezuniyet töreninde 8 bin kişiye hitap etti. Konuşmasına annesi Ömür Yeğinsu’ya teşekkür ederek başlayan başarılı Türk genci, “Annem olmasaydı, buralar benim için hayal olarak kalırdı. Daha çocukken annem, en iyi okullarda okumam için İstanbul’daki hayatını geride bırakıp Londra’ya yerleşti. Annem içimdeki yıldızın dışarılarda parlayacağına inanmıştı. Hiçbir zaman köklerimden, kültürümden kopmama izin vermedi. Burada bize bu başarıyı sağlayan tüm aile ve dostlarımıza şükran borçluyum. Siz olmasaydınız belki içimizdeki yıldız parlamayacaktı” dedi.

Okulun kendisi için öneminden bahseden Can Yeğinsü, bu sene ilk kez bir kadın rektörün görev aldığını vurguladı. ABD Başkan adayı siyahi Barrack Obama’nın da mezuniyet töreninde konuşma yaptığına dikkat çeken Yeğinsü, şimdi onun Amerika için umut sunduğunu dile getirdi.

27 yaşındaki Can Yeğinsü, daha önce İngiltere’de Oxford ve yine ABD’de Princeton Üniversitesi’nden başarıyla mezun oldu. Can Yeğinsü, eski İngiltere Başbakanı Tony Blair’in kariyerlerindeki dönüm noktası olan 11 King’s Bench Walk Hukuk Bürosu’nda çalışmaya başlayacak.

————————————————

HARVARD DA İLK KEZ BİR TÜRK MEZUN KONUŞMA YAPTI

Harvard da mezuniyet töreninde Hukuk Fakültesi adına ilk kez bir Türk öğrenci konuşma yaptı. Can Vedat Yeğinsü Oxford da İngiliz Edebiyatı bölümünü de birincilikle bitirdi..

ABD’nin Harvard Üniversitesi’nde perşembe günü yapılan mezuniyet töreninde ilk kez bir Türk öğrenci, Can Vedat Yeğinsü, Hukuk Fakültesi adına mezuniyet konuşması yaptı. İngiltere’nin en önemli hukuk okulu Inner Temple’ı birincilikle bitirdikten sonra Harvard’da uluslararası hukuk alanında yüksek lisans yapan Yeğinsü (27), 70 değişik ülkeden okul birincilerinin kabul edildiği fakültede bu eğitimi yapmanın önemine değindi, buradan yetişen avukatların geleceğin dünya liderleri olacağının altını çizdi. Sekiz bin kişiye seslenen Yeğinsü, duygularını SABAH’a anlattı: “Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezuniyet konuşmasını ilk defa bir Türk’ün vermesinden ülkem adına gurur ve heyecan duydum.”

‘OBAMA’NIN ZAFERİ TESADÜF DEĞİL’

80 bin Amerikan doları olan okul kayıt ücretinin yüzde 80’ini burslu karşılayan Yeğinsü, ABD başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti adayı olan Barack Obama ve eşi Michelle Obama’nın da Harvard Hukuk Fakültesi’nden mezun olduğunu hatırlatarak, “Obama’nın zaferi bir tesadüf değildir. Hukuk bir ülkenin omurgasıdır. Obama’nın Harvard Hukuk Fakültesi’ni seçmesi ülkesini tanımak içindi” dedi.

Barack Obama

Barack Obama

Reklamlar
Explore posts in the same categories: Türk Dahiler

Etiketler: , , ,

You can comment below, or link to this permanent URL from your own site.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: