Leonardo Da Vinci – Bir Dahi Gibi Düşünmek 1

leonardodavincimonalisa

O bir bilimadamı, matematikçi, mühendis, mucit, anatomist, ressam, heykeltraş, mimar, botanist, müzisyen ve yazar. Siz de bu muhteşem Rönesans adamı gibi olmak istemez miydiniz? İmkansız mı diyorsunuz? En azından onun yöntemlerini uygulayabilir, düşünce stilini örnek alabilirsiniz. İşte Leonardo da Vinci gibi düşünmenin 7 ilkesi:

1- Merak Et

Yaşama karşı doyumsuz bir merak ve öğrenmeye karşı yorulmak bilmeyen bir istek duymalısınız. Büyük zekaların ortak bir özelliği vardır: “Sürekli sorular sormak” Leonardo’nun hakikat ve güzelliğe yönelik sonsuz merakı bu durumu örneklemektedir. Süper beyinleri farklı kılan, sorularının kalitesidir. roblemlerin çözümünde becerinizi artırmanın yolu, iyi sorular sorabilmekten geçer. Leonardo gibi bakış açınızı genişletmek ve kainatı keşfetme gücünü artırmak için açık fikirli olmak anahtar rol oynaryacaktır. İşte ilgi ve merakınızı artırmanın birkaç pratik yolu:

Günlük tutun: Nereye giderseniz gidin yanınızda bir not defteri bulundurun. Düşüncelerinizi, aklınıza takılan soruları buraya yazın. Hayal ettiğiniz ya da tasarladığınız bir görüntüyü de çizebilirsiniz.

Bir konu seçin ve buna yönelik gözlem yapın: Her gün belirli bir tema belirleyin ve çevrenizi bu temaya göre gözlemleyin. Diyelim ki “iletişim” konusunu seçtiniz. Gün boyunca karşılaştığınız her türlü ilteişim biçimni keşfetmeye çalışın. Kuşların, trafik polisinin, satıcıların, trustilerin birbirleriyle ilteiş şekillerini takip edin. Daha sonra bunlardan ilginç olanları kaydedebilirsiniz.

Bilinç akışı egzersizleri yapın: Bir soru seçin ve cevaba ilişkin aklınız gelen fikirleri ve çağrışımları not edin. Bunları düzetmeye çalışmayın. Önemli olan, yazmayı sürdürmeniz.

Reklamlar
Explore posts in the same categories: Deha ve Zeka Üzerine

Etiketler: , , , ,

You can comment below, or link to this permanent URL from your own site.

One Comment “Leonardo Da Vinci – Bir Dahi Gibi Düşünmek 1”

  1. Tarık Says:

    teşekkürler


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: