Leonardo Da Vinci – Bir Dahi Gibi Düşünmek 3

leo-and-mona-lisa

5. Hem Bilimsel Hem Sanatsal Ol

Yaşamınızda bilim-sanat yani mantık-hayal gücü dengesini kurun. Bu beyni bütünüyle düşünmek anlamına gelir. Zihin haritaları da günlük yaşamınızda mantık ve hayal gücüyle birlikte kullanmanızı sağlar. Bu harita, sizin zihninizde olanları sözcükler ve şekiller kullanılarak kağıda geçirilmesi yoluyla oluşturulur.

6. Bedeninle Barış

Bu ilke bedeninize özen göstermenize, onun size sağlayacı tüm imkanları keşfetmenizi gerektirir. Vücudu zihnde tutmak, her iki eli de kullanmak, dik durmak bunlardan bir kaçıdır. Leonardo bilim ve sanattaki dehasını zenginleştiren harika bir fiziksel donanıma sahipti. İşte bu ilkeyi uygulamanın bir kaç basit yolu:

Fiziksel bakım için bir program uygulayın: Programınız şunları içermeli:

– Esneklik egzersizleri

– Güçlenme egzersizleri

– Aerobik uygulamalar

Vücut farkındalığınızı geliştirin: Anatomi çalışın, yoga yapın, dans edin. Beden-zihin dengesini sağlayan metotları uygulayın.

Her iki elinizi de kullanın: Leonardo sağ elini de sol elini de eşit oranda ve etkin biçimde kullanabiliyordu. Daha az kullandığınız elinizi daha basit işlemlere dahil ederek aktifleştirebilirsiniz. Örneğin sağ elinizi kullanıyorsunuz, dişlerinizi ya da saçlarınızı sol elinizle fırçalamayı, çayınızı sol elinizle karıştırmayı deneyin.

7. Bağlantılar Kur

Çevrenizdeki objelerin ya da olayların arasındaki belirgin ya da belirsiz bağlantıları keşfetmeye çalışın. Ya da siz bağlantılar kurun. Buna “sistem düşünce” denir. Leonardo’nun yaratıcı dehasının sırlarından biri de farklı objeler ya da olgular arasında ilginç bağlantılar kurması ve bunlar üzerine kafa yormasıdır. İşte bu ilkeyi uygulamanın yollarından bir kaçı:

Alakasız görünen şeyler arasında bağlantılar görün: Örneğin oyuncak ayı ile internet arasında ya da jeoloji ile Mona Lisa tablosu arasında ilişkiler kurun.

Diyologlar oluşturun: Rol modelinizle sohbet ettiğiniz ona bazı sorular sorduğunuzu hayal edin. Size vereceği cevapları tahmin edin.

Nesnelerin ya da canlı varlıkların kökenini bulmaya çalışın: Bir obje seçin; Onu oluşturan temel elementleri ve nasıl oluştuğunu tahmin edin.

leonardodahi

Reklamlar
Explore posts in the same categories: Deha ve Zeka Üzerine

Etiketler: , , , ,

You can comment below, or link to this permanent URL from your own site.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: