Deha, Yaratıcılık ve Latent Inhibition

Deha, Yaratıcılık ve Latent Inhibition

Yüksek entelektüel yeteneğin yanı sıra dahiler güçlü bir yaratıcı zekaya sahitirler. Bu, çok zeki olmak ile dahi olmak arasındaki farkı belirler. Dahiler sadece üstün bir zekaya sahip olmakla kalmaz, sahip oldukları zekayı eşsiz, özgün ve orjinal bir biçimde kullanırlar. Böylece ilgi alanlarına giren konularda bir şeyler, üretir, tasarlar, keşfeder ya da icat ederler.

Bazı bilim adamları dahileri bu özelliklerini daha düşük düzeyde “latent inhibition”a sahip olmalarına bağlarlar. “Latent inhibition” çevremizdeki uyaranlardan ihtiyaç ya da ilgi alanımız dışında olanları bilinçsiz bir şekilde göz ardı etmek anlamına gelir. Düşük “latent inhibition”da ise çevredki uyaranlar ayrıntılarıyla birlikte algılanır. Mesela bir ampül ampül olarak değil,  cam, tel gibi ayrı ayrı parçalar olarak algılanır.

Herhangi bir insanda düşük şizofreni gibi hastalıklara yol açabilirken, yüksek zeka seviyesindeki insanlarda dahiyane yaratıcılığa olanak sağlar. Bazı dahilerin alışılmadık davranışlarda bulunmaları, psikoz geçirmeleri ya da duygusal anlamda dengesizlikler göstermeleri bundan kaynaklanır.

latent inhibition

Reklamlar
Explore posts in the same categories: Deha ve Zeka Üzerine

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: